Včelařský den 2018

Včelaři letos opět navázali na úspěšný III. ročník včelařského dne a 9.6.2018 pořádali již IV. ročník. Zorganizovali jej členové Základní organizace Českého svazu včelařů Ostrožská Nová Ves, která sdružuje včelaře z Ostrožské Nové Vsi a Ostrožské Lhoty ve spolupráci s Okresní organizací Uherské Hradiště. Den včelařů se konal na kolonádě v Sirnatých lázních, tento prostor se nám minulé roky osvědčil a tak volba byla jasná. Tímto bych chtěl moc poděkovat vedení Sirnatých lázní a lázeňské kavárně za pomoc, ochotu a vstřícné jednání. Přijeli mezi nás přátelé z okolních organizací a také hosté z okresní organizace. Zahájení dne proběhlo ve 14 hodin.

Pro návštěvníky byl přichystán tradiční včelařský trh, probíhal zde prodej medů od místních včelařů a dalších včelích produktů. Tak jako loni byla připravena i ochutnávka medů od našich včelařů, sešlo se zde na 20 různých vzorků medů a také vzorky medů z Thajska, Chorvatska, Maďarska a Itálie. U každého medu bylo uvedeno jméno včelaře, který vzorek poskytl a návštěvníci si tedy mohli najít svého favorita a poté si zajít ke včelaři med zakoupit. Zapojili se i mladí včelaři z našeho včelařského kroužku, kteří nabízeli své výrobky (medové perníčky, svůj med, atd.). V průběhu celého odpoledne probíhalo promítání krátkých filmů se včelařskou tématikou. Ve 14:30 byla na programu přednáška přítele Balaštíka, téma bylo využití včelího vosku ve včelařství a kosmetice. Po přednášce přišel na řadu mužský pěvecký sbor Krasavci a posezení do večerních hodin...

Akce byla určena hlavně pro širokou veřejnost, ale i pro včelaře, kteří zde měli možnost nákupu včelařského vybavení a setkat se se svými přáteli. Začínající včelaři měli možnost získat od starších a zkušenějších včelařů cenné informace a rady, jak správně pečovat o včely. Akce měla dobrou účast, jak z řad veřejnosti, tak i přátel včelařů z okolí. Věříme, že jsme ukázali i laické veřejnosti, že včelařství je velmi důležitá činnost a život včel je fascinující a může nás hodně naučit. Doufáme, že se nám podařilo všem účastníkům akce změnit pohled na tento „hmyz“ a mnozí si i uvědomili, že včela je v naší přírodě nepostradatelná a z její opylovací činnosti máme užitek všichni - i ti co nemají rádi bodavý hmyz.

Myslíme si tedy, že se IV. ročník dne včelařů vydařil, a proto budeme v této tradici pokračovat.