Včelařský den 2016

Včelaři letos navázali na úspěšný I. ročník včelařského dne a 25.6.2016 pořádali II.ročník. Zorganizovali jej členové Základní organizace Českého svazu včelařů Ostrožská Nová Ves, která sdružuje včelaře z Ostrožské Nové Vsi a Ostrožské Lhoty. Minulý ročník se konal na historickém domku u kostela. Letos se den včelařů konal na kolonádě v Sirnatých lázních z důvodu větších prostorů a lepšího zázemí. Tímto bych chtěl moc poděkovat vedení Sirnatých lázní a lázeňské kavárně za pomoc, ochotu a vstřícné jednání.

Pro návštěvníky byl přichystán včelařský trh. Probíhal zde prodej medů od místních včelařů, medoviny, medových perníčků a dalších včelích produktů. Jeden ze stánků zde měl opět novoveský obchod Včelařství Slovácko, kde bylo možné zakoupit vše, co včelař pro práci se včelami potřebuje. Tak jako loni byla připravena i ochutnávka medů od našich včelařů, sešlo se zde na 20 různých vzorků medů a také i vzorky medů z Thajska, Maďarska a Itálie. U každého medu bylo uvedeno jméno včelaře, který vzorek poskytl a návštěvníci si tedy mohli najít svého favorita a poté si zajít ke včelaři svůj oblíbený med zakoupit.

Zapojili se i mladí včelaři z našeho včelařského kroužku, kteří nabízeli své výrobky (svíčky, svůj med, atd.). Dále také předváděli práci včelaře, kterou dělá většinou v zimě, když se nedá jít do včel - sbíjení včelařských rámků. V průběhu celého odpoledne probíhalo promítání krátkých filmů se včelařskou tématikou a vyvrcholení programu bylo v 15 hod, kdy se konala přednáška MUDr. Hajduškové na téma "Využití včelích produktů pro lidské zdraví". Po přednášce přišla na řadu cimbálovka a posezení do večerních hodin...

Akce byla určena hlavně pro širokou veřejnost, ale i pro včelaře, kteří zde měli možnost nákupu včelařského vybavení a setkat se se svými přáteli. Začínající včelaři měli možnost získat od starších a zkušenějších včelařů cenné informace a rady, jak správně pečovat o včely. Akce měla vcelku dobrou účast, jak z řad veřejnosti, tak i přátel včelařů z okolí. Věříme, že jsme ukázali i laické veřejnosti, že včelařství je velmi důležitá činnost a život včel je fascinující a může nás hodně naučit. Doufáme, že se nám podařilo všem účastníkům akce změnit pohled na tento „hmyz“ a mnozí si i uvědomili, že včela je v naší přírodě nepostradatelná a z její opylovací činnosti máme užitek všichni - i ti co nemají rádi bodavý hmyz.

Myslíme si tedy, že se II. ročník dne včelařů vydařil, a proto budeme v této tradici určitě pokračovat. Proto Vás už předem zvu na III.ročník Dne včelařů v Ostrožské Nové Vsi! Na Vaši účast se těší včelaři z Ostrožské Nové Vsi a z Ostrožské Lhoty.