Včelařský den 2015

Dne 13.6.2015 se uskutečnil I.ročník včelařského dne, který zorganizovali členové Základní organizace Českého svazu včelařů Ostrožská Nová Ves, která sdružuje včelaře z Ostrožské Nové Vsi a Ostrožské Lhoty. Den včelařů se konal na historickém domku u kostela. Byli pozváni prodejci včelích produktů a včelařských potřeb. Jeden ze stánků zde měl i nový novoveský obchod Včelařství Slovácko, který má výdejní místo u přítele Štětiny. Dále se akce zúčastnili prodejci úlů, výrobků ze včelích produktů a byla zde dokonce i možnost objednání včelích matek, což ocenili hlavně včelaři. Zapojili se i mladí včelaři z našeho včelařského kroužku, kteří nabízeli své výrobky (svíčky, svůj med, rámky atd.).

Akce byla určena hlavně pro širokou veřejnost, ale i pro včelaře, kteří zde měli možnost nákupu včelařského vybavení a setkat se se svými přáteli. Začínající včelaři měli možnost získat od starších a zkušenějších včelařů cenné informace a rady jak správně pečovat o včely. Pro veřejnost byl připraven program v podobě promítání krátkých filmů se včelařskou tématikou, byl zde vystaven i ukázkový úl s živými včelami, kde bylo možné pozorovat pilné včely v akci. Byla připravena i ochutnávka medů od našich včelařů, sešlo se zde na 20 vzorků různých medů. Při ochutnávce byla i možnost nákupu prvních letošních medů - datum konání dne včelařů byl zvolen právě s ohledem na to, aby bylo možné veřejnosti nabídnout první letošní med. U každého medu bylo uvedeno jméno včelaře, který vzorek poskytl a návštěvníci si tedy mohli najít svého favorita a poté si zajít ke včelařovi svůj oblíbený med zakoupit.

Akce měla dobrou účast jak z řad veřejnosti, tak i přátel včelařů z okolních obcí. Občerstvení bylo samozřejmě zajištěno, počasí bylo velmi teplé, a proto jsme v rámci prvního ročníku udělali akci - pro každého návštěvníka první pivo zdarma, a tak příjemné atmosféře nemohlo nic zabránit. :-) Je možné, že tato pivní akce nám zvedla účast, ale věříme, že jsme ukázali i laické veřejnosti, že včelařství je velmi důležitá činnost a život včel je fascinující a může nás hodně naučit. Doufáme, že se nám podařilo všem účastníkům akce změnit pohled na tento „hmyz“ a mnozí si i uvědomili, že včela je v naší přírodě nepostradatelná a z její opylovací činnosti máme užitek všichni - i ti co nemají rádi bodavý hmyz.

Myslíme si tedy, že se první ročník dne včelařů vydařil, a proto v příštím roce na tuto událost navážeme a do budoucna počítáme s tím, že se z této akce stane tradice. Další ročník už pomalu připravujeme a chystáme ještě zajímavější program než byl ten letošní. Proto Vás už předem zvu na II.ročník Dne včelařů v Ostrožské Nové Vsi! Na Vaši účast se těší včelaři z Ostrožské Nové Vsi a z Ostrožské Lhoty.